Czym kierować się przy wyborze profesjonalnej maszynki do strzyżenia?

Maszynka do strzyżenia to narzędzie, które w dużym stopniu zrewolucjonizowało zawód fryzjera. Dzięki niemu, wiele prac można było wykonać szybciej i dokładniej, w tym fryzury niemożliwe do zrealizowania innymi narzędziami. Dziś, maszynka do strzyżenia włosów, to niezbędny element wyposażenia każdego salonu fryzjerskiego, bez względu na jego rozmiar, wyposażenie i docelową grupę klientów.. Na rynku dostępnych jest wiele maszynek dla fryzjerów, choć nie oznacza to, że każdy model sprawdzi się w trudnych warunkach profesjonalnego użycia. Na co warto zwrócić uwagę wybierając fryzjerską maszynkę do strzyżenia? Oto kilka porad.

Moc – najważniejszy parametr profesjonalnej maszynki do strzyżenia

Kluczowym parametrem maszynki do strzyżenia dla fryzjerów jest moc – im jest wyższa, tym lepiej. Dzięki niej maszynka poradzi sobie nawet z najgęstszymi i najgrubszymi włosami. Jeśli moc będzie zbyt niska, może zdarzyć się nawet sytuacja, w której maszynka nie będzie w stanie obciąć włosów i po prostu się zatnie. Wyższa moc, to również wyższa żywotność, bo dzięki niej maszynka jest wydajniejsza i pracuje jest dla niej mniej eksploatująca.

Maszynka do strzyżenia – bezprzewodowa czy na kablu?

Bardzo ważnym wyborem z punktu widzenia wygody pracy jest rodzaj zasilania maszynki. Dwa dostępne na rynku rozwiązania to maszynki do strzyżenia bezprzewodowe z ładowaną baterią oraz tradycyjne – zasilane bezpośrednio z sieci. Wygodniejsza jest ta bezprzewodowa, ale ma też swoje ograniczenia, czyli limitowany czas pracy na jednym ładowaniu oraz czas samego ładowania. Najlepsze maszynki na rynku oferują baterie, dzięki którym można pracować nawet do dwóch godzin bez ładowania, więc jest to czas z dużym zapasem potrzebny do obsługi jednego, dwóch, a czasem nawet większej liczby klientów. Ładowarka na kablu jest zawsze gotowa do pracy, ale kosztem mniejszej wygody. Dobrym rozwiązaniem dla profesjonalistów może być połączenie tych dwóch rozwiązań: maszynki do strzyżenia z wbudowaną baterią, którą alternatywnie można także wyposażyć w specjalną nakładkę, podłączyć do sieci i kontynuować pracę.

Ostrze profesjonalnej maszynki do strzyżenia – aluminiowe, stalowe czy ceramiczne?

Wybór ostrza wpływa na trwałość całego urządzenia oraz komfort pracy. Najtańszym, ale jednocześnie niezbyt polecanym rozwiązaniem dla profesjonalistów, są ostrza aluminiowe. Dość długo utrzymują swoją ostrość, ale jednocześnie są mocno podatne na uszkodzenia i łatwo się niszczą. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są z kolei ostrza wykonane ze stali nierdzewnej – niemal niezniszczalne, choć bez odpowiedniej konserwacji szybko się tępią. Są jednocześnie najpopularniejszymi ostrzami w maszynkach do strzyżenia. Ostatnią możliwością są ostrza ceramiczne –bardzo ostre, co gwarantuje wygodę i precyzję w pracy, ale jednocześnie dość kruche, przez co mogą ulec mechanicznemu zniszczeniu. Jak widać – nie ma rozwiązań idealnych, każdy fryzjer musi przeanalizować na jakich cechach najbardziej mu zależy i w oparciu o taką wiedzę, podjąć decyzję o wyborze maszynki do włosów.

Akcesoria i funkcje dodatkowe – które z nich są najbardziej przydatne przy maszynce do włosów

Wybierając maszynkę do włosów, warto pamiętać o dodatkowych funkcjach i akcesoriach, w które może być wyposażona. Należy zwrócić uwagę na liczbę nakładek oraz maksymalną długość strzyżenia, którą zapewniają. Bez nakładek minimum to 1 milimetr, jednak z nakładkami można precyzyjnie ostrzyc włosy nawet na 45 milimetrów. Pamiętając o odpowiedniej konserwacji urządzenia, można wybrać modele samosmarujące i samooczyszczające się z włosów – dzięki temu mniej czasu i uwagi trzeba poświęcić na obsługę sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość mycia poszczególnych elementów pod wodą. W innym przypadku, do czyszczenia trzeba używać specjalnego pędzelka i ściereczki. W salonach, które oferują również strzyżenie męskiego zarostu, dobrze używać maszynki z ,tak zwanym trymerem, który pozwala przycinać wąsy lub brodę z dużą precyzją i delikatnością .

Profesjonalna maszynka do włosów – sprzęt niezbędny w każdym salonie fryzjerskim

Bez względu na wybrany model, dobrze jest się zaopatrzyć dodatkowo w takie akcesoria jak specjalny olej do smarowania ostrzy i głowicy, a także profesjonalne preparaty do czyszczenia maszynki do włosów. To nie tylko gwarancja utrzymania odpowiedniej higieny, ale również sposób na przedłużenie żywotności urządzenia. A to właśnie od tego parametru zależy czy maszynka do włosów w salonie fryzjerskim „zarobi” na siebie. Nie zawsze bowiem najtańszy model jest tym, który najbardziej opłaca się kupić, z drugiej strony – nie zawsze ten najdroższy jest również najlepszy. Warto o tym pamiętać wybierając maszynkę do strzyżenia dla profesjonalistów.

DOŁĄCZ DO NAS

Pracuj z nami Pracuj z nami

Chcę do JLD!