Jak dobrać kolor włosów do typu urody? Poradnik fryzjera

Koloryzacja włosów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających, zarówno w salonach fryzjerskich, jak i samodzielnie, w domowym zaciszu.

Panie, które są świadome tego, że podczas farbowania liczą się umiejętności oraz wiedza specjalisty, regularnie odwiedzają fryzjera, aby ten wykonał koloryzację w profesjonalny sposób.

Zyskują wtedy gwarancję efektu zgodnego z ich oczekiwaniami. Kobiety odwiedzające salony Jean Louis David, oczekują więc od fryzjera nie tylko fachowej porady, ale także usługi wykonanej według najwyższych standardów fryzjerskiego zawodu.

W przypadku farbowania włosów, ogromne znaczenie ma umiejętność dobrania koloru farby do typu urody każdej klientki.

Profesjonalne farbowanie włosów w salonach JLD

Aby farbowanie włosów zostało wykonane w profesjonalny sposób i zakończyło się oczekiwanym efektem, konieczne jest dysponowanie pewną wiedzą oraz sporymi umiejętnościami. Trzeba mieć bowiem świadomość, że koloryzacja przeprowadzana w salonie, znacząco różni się od domowego zabiegu przy użyciu gotowej farby.

W salonach Jean Louis David bardzo ściśle przestrzegane są zasady, które dotyczą koloryzacji włosów. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie tego samego – wysokiego, poziomu świadczonej usługi.

Aby móc stwierdzić, że farbowanie zostało wykonane profesjonalnie, należy odpowiednio przygotować klientkę do koloryzacji, uwzględniając rozmowę na temat jej oczekiwań oraz sugestie i porady fryzjera.

Podczas przygotowywania mieszanki farby, konieczne jest określenie:

 • gęstości włosów,
 • grubości włosów,
 • ilości siwych włosów,
 • rodzaju koloryzacji (czy jest to pierwszy taki zabieg czy kolejny, mający na celu odświeżenie koloru),
 • typu urody klientki.

Ostatni punkt – określenie typu urody, jest niezwykle ważny w procesie przygotowywania klientki do koloryzacji.

Oprócz wzięcia pod uwagę jej wymagań, konieczne jest właściwe dobranie koloru i odcienia farby. Tylko w ten sposób można zagwarantować oszałamiający efekt końcowy.

W związku z tym, wiedza profesjonalnego fryzjera powinna obejmować m.in. znajomość wszystkich typów urody. Od tego należy zacząć planowanie koloryzacji.

Typy urody

Podstawowe pytanie, które pojawia się w chwili podjęcia decyzji o zmianie koloru włosów, brzmi: „Jaki kolor włosów do mnie pasuje i jak dobrać kolor?”.

Odpowiedź powinni znać wszyscy profesjonalni fryzjerzy, którzy będą mogli doradzić swoim klientkom i pomogą im dokonać najlepszego wyboru.

Aby to było możliwe, konieczne jest określenie typu urody – poprzez analizę koloru oczu, włosów i cery.

Wyróżnia się 4 podstawowe typy urody, a każdy z nich ma 3 podtypy, które doprecyzowują rodzaj karnacji:

1. wiosna:

 • jasna – jasnoniebieskie lub niebiesko-zielone oczy, jasna skóra,
 • ciepła – bursztynowe, orzechowe lub piwne oczy, ciepły odcień skóry o złocistym zabarwieniu,
 • czysta – zielone, miodowe lub brązowe oczy, jasna skóra;

2. lato:

 • jasne – zielone, niebieskie lub zielono-niebieskie oczy, jasna skóra o zimnym odcieniu,
 • chłodne – szare, szaro-zielone lub szaro-niebieskie oczy, skóra w odcieniu chłodnego beżu,
 • zgaszone – piwne lub brązowe oczy, jasna skóra o nieco oliwkowym zabarwieniu;

3. jesień:

 • ciepła – brązowe oczy, skóra jasna, mleczna, porcelanowa,
 • zgaszona – niebieskie lub szaro-niebieskie oczy, ciepły odcień skóry,
 • głęboka – brązowe lub piwne oczy, skóra oliwkowa, miodowo-brązowa o ciepłym odcieniu;

4. zima:

 • czysta – niebieskie, zielone lub orzechowe oczy, skóra jasna, porcelanowa cera,
 • chłodna – szare lub szaro-niebieskie oczy, skóra o zimnym odcieniu, różowo-beżowa,
 • głęboka – ciemne oczy, ciepły kolor skóry.

Dzięki tej wiedzy, łatwiej można wybrać kolor farby, który będzie współgrał z konkretnym typem urody klientki – podkreślając jej atuty.

Kolor włosów a typ urody

Znając już 4 typy urody oraz cechy, którymi się charakteryzują, można przystąpić do wybierania odpowiedniego odcienia koloru farby. W zależności od podtypów, odcienie mogą nieco różnić się od siebie. Nadal jednak pozostają w tej samej tonacji – ciepłej lub zimnej, w obrębie głównego typu urody.

Do pierwszego typu urody – wiosny, pasują jasne, ciepłe odcienie brązu, przechodzące w miodowe barwy, a także złociste blondy, np. w postaci słonecznych refleksów i pasemek. Wśród znanych gwiazd, które są „urodowymi wiosnami”, jest Beyonce, Nicole Kidman, Paris Hilton czy Kate Hudson.

Kolejny typ urody – lato, i najlepsze dla niego kolory włosów, to: bardzo jasny blond, który może być popielaty lub mieć złote refleksy, a także brąz – od jasnego do średniego. Taką urodą może pochwalić się m.in. Jennifer Aniston, Jessica Biel, Naomi Watts oraz Reese Witherspoon.

W przypadku jesieni, najlepszym wyborem nowego koloru włosów, będzie brąz – od jasnego, ciepłego koloru, poprzez rude i kasztanowe refleksy, aż po ciemne, głębokie, czekoladowe barwy. Najpopularniejsze gwiazdy o tym typie urody, to m.in. Jennifer Lopez, Julia Roberts, Sandra Bullock oraz Drew Barrymore.

Ostatni z typów urody – zima, przywodzi na myśl Królewnę Śnieżkę. Kruczoczarne włosy, ale i głęboki brąz, będą najlepszym wyborem w przypadku każdej kobiety-zimy. Wśród największych gwiazd o tym typie urody, królują: Liv Tyler, Salma Hayek, Kim Kardashian oraz Megan Fox.

DOŁĄCZ DO NAS

Pracuj z nami Pracuj z nami

Chcę do JLD!