Od ucznia do mistrza: jak wygląda ścieżka kariery fryzjera?

Marzysz o karierze w branży fryzjerskiej, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim zawodowo sięgniesz po nożyczki.

Postaw pierwszy krok

Na początku ścieżki zawodowej musisz zdecydować w jakim kierunku chcesz rozwijać swoją karierę – czy chcesz specjalizować się np. w koloryzacji, stylizacji czy może cięciach.

Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, możesz zacząć rozglądać się za odpowiednim kursem, na którym zdobędziesz pierwsze zawodowe kwalifikacje.

Istotnym elementem nauki jest także posiadanie dobrego zestawu fryzjerskiego, dostosowanego do Twoich umiejętności.

Warto na początku zdecydować się na sprzęt dla początkujących, ponieważ jest łatwiejszy w obsłudze dla tych, którzy z powodu małego doświadczenia jeszcze nie czują wystarczająco się pewnie.

Poza tym zawsze miej oko na trendy i ćwicz jak najwięcej, bo trening czyni mistrza!

Może kursy fryzjerskie?

Uczestnictwo w kursach fryzjerskich to najbardziej tradycyjne podejście do uzyskania kwalifikacji.

Ważne jest, aby kurs spełniał Twoje potrzeby i pozwolił Ci na łatwiejszy start w karierze oraz większe szanse na rynku pracy.

Dowiesz się tam wszystkiego o branży – od zagadnień z dziedziny BHP, przez techniki sprzedaży i maksymalizacji zysków.

Takiej nauce towarzyszyć będą pokazy i konkursy organizowane przez środowisko branżowe.

Nie bój się pokazywać swoich prac szerszemu gronu. Jeżeli jeszcze nie czujesz się gotowy do pracy w salonie – szukaj możliwości zwiększania kompetencji na kursach, w prywatnych szkołach czy akademiach. Np. w tej, która powstała pod szyldem Jean Louis David.

Technikum czy szkoła zawodowa?

Nauka w technikum z profilem fryzjerskim to 4 lata nauki, natomiast zasadnicza szkoła zawodowa jedynie 3 lata.

Ci, którzy zdecydują się na karierę fryzjerską po liceum, mogą zdobyć kwalifikacje do zawodu po rocznej lub dwuletniej szkole policealnej.

Każda z tych ścieżek kształcenia umożliwia zdobycie świadectwa ukończenia szkoły i podejścia do egzaminu czeladniczego z teorii i praktyki. To, co różni od siebie szkoły, to ilość godzin odbytych praktyk.

Warto zwrócić uwagę na szkoły objęte patronatem, gdyż wiele znanych marek fryzjerskich sprawuje opiekę nad takimi kierunkami.

Często wiąże się to z dodatkowymi korzyściami, jak np. udział w organizowanych przez markę szkoleniach, pokazach i warsztatach.

Pamiętaj jednak, że to nie jedyna droga do zawodu. W dowolnym wieku możesz zapisać się na różnego rodzaju kursy. W zawodzie fryzjera od „papierka” większe znaczenie mają umiejętności, którymi później pochwalisz się potencjalnemu pracodawcy.

Pierwsza praca lub staż – co Cię czeka?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych zawodów, po okresie zdobywania pierwszych szlifów w szkole i na kursach, możesz rozpocząć prace kontynuując naukę w praktyce. Takie doświadczenie pozwoli Ci przygotować się do pełnoetatowej pracy w salonie.

Niestety, często wiąże się to z pracującymi sobotami, niedzielami, świętami czy sylwestrem – wtedy najczęściej „spóźnieni” klienci będą potrzebowali Twojej pomocy.

Niezależnie od sytuacji  dawaj z siebie wszystko, bo przecież nieprzypadkowo trzymasz w ręce grzebień.

Rozwiń skrzydła!

Uzyskanie doświadczenia pozwoli Ci przejść z pracy na manekinie do pracy z klientem. Będziesz mógł sprawdzić się w sytuacjach, które w pracy fryzjera są codziennością.

Każdy klient i każdy dzień jest inny i niosą z sobą nowe wyzwania.

Co możesz dziś zrobić żeby zacząć?

Sprawdź, jakie salony w Twoim mieście prowadzą kursy. Taką drogę kariery oferuje Akademia Jean Louis David, w której możesz poznać najnowsze techniki strzyżenia. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą być zawsze o dwa kroki dalej niż konkurencja.

Przygotuj się na to, że nauka jest intensywna – trwa miesiąc, od poniedziałku do piątku, po 8 godzin dziennie.

Nie musisz mieć swojego zestawu fryzjerskiego, ponieważ Jean Louis David zapewnia wysokiej jakości kosmetyki oraz profesjonalny sprzęt.

Dlaczego warto? Przede wszystkim, Akademia to możliwość rozwinięcia swoich skrzydeł pod okiem doświadczonego trenera.

Pamiętaj – stale poprawiając swój warsztat masz szansę na osiągnięcie sukcesu i stanie się ekspertem w swojej dziedzinie. To co, zaczynasz? Jeśli jesteś już gotowy do podjęcia pracy, sprawdź nasze oferty w Szczecinie, Zabrzu i innych polskich miastach.

DOŁĄCZ DO NAS

Pracuj z nami Pracuj z nami

Chcę do JLD!