Stylista fryzur a fryzjer – jaka jest między nimi różnica?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać z terminem „stylista fryzur”?

Jeśli brzmi to dla Ciebie nieco osobliwie,… lepiej zacznij się przyzwyczajać. Na drodze ku wymarzonej pracy fryzjera na pewno natkniesz się na niego jeszcze wiele razy.

Pora wyrobić sobie opinię o pracy stylisty fryzur. Czy jest to tylko modny zamiennik dla słowa „fryzjer”, czy może coś zupełnie innego? Na czym polega stylizacja fryzur?

Maszynka, która… leczy

Fryzjerstwo to zawód tak stary, jak ludzkość. Pojawiał się już w pismach starożytnych poetów, m.in. Homera, autora słynnej „Iliady”.

Trudno się dziwić – w końcu wyrasta z bardzo podstawowej, fizjologicznej wręcz potrzeby.

Jest mnóstwo powodów, dla których warto być fryzjerem. Trudno tez wyobrazić sobie życie bez fryzjerów. To właśnie ta praktyczność sprawiła, że fryzjerstwo zajmuje ważne miejsce w życiu każdej społeczności – bez względu na czas i miejsce.

Jednocześnie to ta praktyczność sprawiła, że na przestrzeni wieków mało kto traktował fryzjerstwo jako sztukę.

Coraz głośniejsze stają się głosy tych, którzy wierzą, że dobry fryzjer to znacznie więcej niż towarzysz niedoli, jaką dla niektórych jest ciągłe, nieuchronne rośnięcie włosów.

Dobra fryzura to dla nich sposób na poprawę samopoczucia, zdobycie nowych pokładów pewności siebie, wyrażenie swojej osobowości, odreagowanie. Dzięki fryzurze czują, że żyją.

Czy znasz takie osoby?

Opinie o pracy stylisty fryzur

Właśnie do takich osób szczególnie przemawia to, co oferuje stylista fryzur. Jako stylista fryzur (od angielskiego hair designer), stajesz się dla Twoich klientów doradcą od kształtowania wizerunku, którego miejscem pracy i polem do popisu są włosy oraz sposób, w jaki komponują się z resztą stylizacji.

Jako stylista, uwielbiasz rozmawiać z Twoim klientem i pragniesz dowiedzieć się o nim wszystkiego, co tylko możliwe. W końcu każda informacja na temat klienta, w tym jego zawód, charakter, temperament, kształt twarzy, czy oczu, może mieć znaczenie w wyborze tej idealnej fryzury.

Końcowy efekt to odpowiedź na pytanie, jaka stylizacja fryzury sprawi, że Twój klient poczuje się wspaniale, a stworzona przez Ciebie kreacja pomoże mu w życiu prywatnym i zawodowym.

Tak rozumiane fryzjerstwo wyrasta do rangi sztuki, a sam stylista, by ją opanować, musi zapoznać się z niezliczonymi stylami, trendami i technikami strzyżenia.

Musi także być ekspertem od komunikacji z klientem i potrafić wyciągnąć z niego istotne informacje bez wpędzania go w zakłopotanie.

Czy zdążyłeś już zmienić opinię na temat pracy stylisty fryzur? M.in. takich osób poszukujemy w Jean Louis David.

Sprawdźmy teraz, jak na tle stylisty fryzur prezentuje się profil fryzjera.

Fryzjer, czyli fryzjerstwo jako rzemiosło

Większość osób parających się fryzjerstwem wciąż woli nazywać się fryzjerami.

Jest to termin akcentujący inną, bardziej praktyczną stronę fryzjerstwa. Doświadczeni fryzjerzy to mistrzowie w swoim fachu.

Narzędziami fryzjerskimi posługują się z niesamowitą precyzją. Często realizują pomysły stylistów fryzur. Dostosowują się do opinii i życzeń klientów. Nie unikają też sugerowania im pewnych rozwiązań.

Jako fryzjer, jesteś w stanie doskonale zrealizować każdy pomysł na fryzurę. Od klienta wymagasz jednak pewnego poziomu zdecydowania. Idealną sytuacją jest, gdy klient dokładnie wie, jaki efekt chce osiągnąć.

Gdy klient nie jest przekonany, dopiero wtedy wkraczasz do akcji wraz ze swoją kreatywnością, pomagając mu dobrać odpowiednią fryzurę.

Fryzjerstwo jak rzemiosło zasługuje na nie mniejszy szacunek niż fryzjerska sztuka. Akcentuje niezwykłe umiejętności fryzjera, będące rezultatem ciężkiej pracy i osiągniętej w ten sposób biegłości.

Stylista fryzur czy fryzjer – nie musisz wybierać!

Choć niektórzy eksperci od fryzur wolą zajmować się kreowaniem całościowego wizerunku klienta, a inni skupiają się na precyzji i technice, Ty wcale nie musisz wybierać.

Nie ważne jest także, który z tych terminów wolisz osobiście. Termin „stylista fryzur” spełnia swój cel, gdyż sprawia, że coraz więcej osób traktuje fryzjerstwo jako sztukę i sposób na zmienianie czyjegoś życia na lepsze.

Takie podejście do zawodu fryzjera powinno Cię cechować zawsze. Weź więc to, co najlepsze, ze sztuki i rzemiosła, i szlifuj swoje umiejętności i poczucie stylu jednocześnie. Stań się doradcą i przyjacielem swojego klienta, a odkryjesz, czego naprawdę od Ciebie potrzebuje.

Jaka jest Twoja opinia o pracy jako stylista fryzur? Czy podoba Ci się takie podejście do fryzjerstwa? Chciałbyś realizować je w swojej codziennej pracy? Opowiedz nam o swoich refleksjach w komentarzach!

DOŁĄCZ DO NAS

Pracuj z nami Pracuj z nami

Chcę do JLD!