Pierwsze kroki w zawodzie fryzjera – od czego zacząć?

Pierwszym wyzwaniem, z jakim musisz się zmierzyć, to wcale nie szkoła, kursy ani zakup nożyczek. Na początku musisz zastanowić się, czy to rzeczywiście zawód dla Ciebie.

Zastanów się, czy tego chcesz

Fryzjerstwo wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności technicznych, regularnego uczestnictwa w kursach i szkoleniach, czasem daleko od Twojego miasta, oraz stałego śledzenia trendów.

Z drugiej strony, mało jest zawodów, w których kontakt z klientem jest tak bezpośredni i osobisty jak tu.

Dlatego, poza warsztatem, kluczowym czynnikiem decydującym o przyszłości w tej profesji jest Twoje usposobienie.

Życzliwość, odpowiedzialność, cierpliwość, chęć pomocy i kreatywność to cechy, którymi może pochwalić się każdy dobry fryzjer. Czy Ty także?

W podjęciu właściwej decyzji może pomóc rozmowa z zaufaną fryzjerką lub rozpisanie w tabelce wszystkich „za i przeciw”.

Jeśli po przemyśleniu powyższych kwestii stwierdzisz, że to wciąż zajęcie Twoich marzeń, możesz przejść do kolejnego punktu.

Naucz się podstaw

Wiele osób zajmujących się fryzjerstwem zaczęło swoją przygodę z tym zawodem w szkołach zawodowych, gdzie można zdobyć nie tylko cenną wiedzę teoretyczną, ale także zdobyć umiejętności praktyczne w salonie pod okiem fryzjerów z tytułem mistrza.

Ukończenie słynnej „zawodówki” daje oficjalne kwalifikacje – od tej pory możesz nazywać się pełnoprawnym fryzjerem.

Nie zapominajmy jednak, że ten zawód rządzi się swoimi prawami. Aby być dobrym fryzjerem nie trzeba kończyć państwowych szkół.

Tu zasady są inne niż w przypadku zawodów takich jak prawnik czy lekarz, którzy muszą przejść przez wieloletnie i wieloetapowe studia.

W zawodzie fryzjera liczą się umiejętności, chęci i wyczucie stylu. Nic dziwnego, że powstało całe mnóstwo prywatnych szkół, kursów i akademii, które dają Ci warsztat na najwyższym poziomie.

Takim miejscem jest także Akademia Jean Louis David, gdzie w miesiąc możesz zdobyć umiejętności, które inni rozwijają latami.

Co później?

Wielka kariera! O perspektywach zawodowych i zarobkach fryzjerów możesz poczytać tutaj.

Jak zostać mistrzem?

Dyplom ukończenia szkoły to dopiero początek, bo dobry fryzjer uczy się przez całe (zawodowe) życie! Jeśli chcesz doskonalić swoje umiejętności, możesz wybierać spośród kilku wariantów.

Możesz starać się o tytuł mistrza fryzjerstwa, który przyznawany jest przez Izbę Rzemieślniczą. Ale czy papier ma takie duże znaczenie?

Wychodzimy z założenia, że mistrz to specjalista w swoim fachu, który legitymuje się przede wszystkim niezwykłymi umiejętnościami, a niekoniecznie dokumentami z urzędu.

Ciężka praca i rozwój to już obowiązki dla niemal każdego fryzjera.

W Jean Louis David osoby, które wykazują ambicje, zawsze mają otwartą ścieżkę awansu i podbijania fryzjerskiego świata, co w wielu mniejszych salonach jest po prostu nieosiągalne.

Pamiętaj jednak, że nie wolno osiąść na laurach. Nie tylko szkolenia, ale także lektura branżowa i czujna obserwacja zmieniających się trendów – to zadania każdego fryzjera, niezależnie od tego czy dopiero rozpoczyna swoją karierę, czy pracuje w zawodzie przez długie lata.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Pierwszy krok w branży może wydawać się trudny, ale przecież bez niego nie postawisz kolejnych.

Nie każda historia ma łatwe początki, ale większość kończy się happy endem. Fryzjerzy często podkreślają, że nie wolno się poddawać i że trzeba walczyć o swoje marzenia.

Zamiast obawiać się przeszkód, pomyśl o możliwościach i satysfakcji, które na Ciebie czekają! A jeśli jesteś gotowy, już dziś aplikuj do Jean Louis David.

DOŁĄCZ DO NAS

Pracuj z nami Pracuj z nami

Chcę do JLD!